chicaner آفتاب زنجان اوقات شرعی اوقات شرعی

chicaner: آفتاب زنجان اوقات شرعی اوقات شرعی اذان صبح افق زنجان اذان ظهر

گت بلاگز اخبار سیاست خارجی «احمد چلبی» کشور عزیزمان ایران کیست؟

مقام بلندپایه سابق آمریکا که مدتی قبل راجع به احتمال وقوع جنگ با کشور عزیزمان ایران هشدار داده بود، این بار راجع به استفاده آمریکا از یک گروه «بی‌رحم» معارض ایر

«احمد چلبی» کشور عزیزمان ایران کیست؟

«احمد چلبی» کشور عزیزمان ایران کیست؟

عبارات مهم : ایران

مقام بلندپایه سابق آمریکا که مدتی قبل راجع به احتمال وقوع جنگ با کشور عزیزمان ایران هشدار داده بود، این بار راجع به استفاده آمریکا از یک گروه «بی رحم» معارض ایرانی در خارج، هشدار داد.

به گزارش «فرارو»، سیاست های خصمانه دولت دونالد ترامپ در برابر کشور عزیزمان ایران بعد از خروج از توافق هسته ای، موجب شد بسیاری از ناظران و تحلیلگران در کنار مقامات سابق دولت آمریکا راجع به امکان تکرار سناریوی جنگ عراق در مساله کشور عزیزمان ایران هشدار دهند.

لاورنس ویلکرسون از جمله این مقامات سابق است که مکررا راجع به احتمال وقوع جنگ بین آمریکا و کشور عزیزمان ایران هشدار داده هست. ویلکرسون با سایر ناظران یک تفاوت عمده دارد؛ او بنا به اذعان خودش، یکی از حامیان حمله آمریکا به عراق بوده هست. البته ویلکرسون صرفا یک حامی عادی جنگ عراق نبود، بلکه او از سال ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۵، یعنی در دوره وزارت کالین پاول، مدیر کارکنان وزارت خارجه آمریکا بوده و جهت حمله آمریکا به عراق فعالیت کرده هست. چند ماه پیش، همزمان با اوج گرفتن تنش ها بین کشور عزیزمان ایران و آمریکا، ویلکرسون طی یادداشتی در روزنامه نیویورک تایمز صریحا راجع به تکرار سناریوی جنگ عراق در مساله کشور عزیزمان ایران هشدار داد.

«احمد چلبی» کشور عزیزمان ایران کیست؟

او نوشت: «من زمانی به ترویج گزینه نادرست جنگ کمک کردم، اکنون این گزینه دوباره تکرار می شود.» اکنون، ویلکرسون مجددا طی یک گفت وگوی تازه با شبکه آمریکایی ری یل نیوز درخصوص «احمد چلبی» کشور عزیزمان ایران اظهارنظر کرد. احمد چلبی یکی از سیاستمداران خارج نشین عراق در وقت حکمرانی صدام حسین بود که گروه معارض کنگره ملی عراق را با نشانه براندازی رژیم صدام حسین تاسیس کرده بود. چلبی نقش برجسته ای در ترغیب آمریکا جهت حمله به عراق داشته و بعد از سقوط صدام، تصدی سمت های بالایی، از جمله وزارت کشور را بر عهده گرفت. ویلکرسون در گفت وگو با شبکه ری یل نیوز ضمن تشبیه مجاهدین خلق (منافقین) به احمد چلبی و گروهش، تصریح کرد این گروه یک «فرقه خون آشام است» که عده زیادی از ایرانیان آن را پر از «خائنان» می دانند.

ویلکرسون گفت: «این گروهی است که زمانی که من مدیر کارکنان وزارت خارجه بودم، دونالد رامسفلد و کالین پاول واقعا با یکدیگر کار کردند (از جمله موارد معدودی بود که این دو با هم کار می کردند) تا از شر آنها در عراق خلاص شویم. این اساسا به این علت بود که اولا آنها در راس گروه های تروریستی در لیست ما بودند، ثانیا آنها فرقه خون آشامی بودند. ما این را می دانستیم. همه ما این را می دانستیم. افراد باهوش این را می دانستند. دیپلمات ها این را می دانستند. هرکسی که تا به حال با مجاهدین خلق (منافقین) کار کرده می داند که آنها اول از همه یک فرقه بودند ؛ فرقه ای وحشی، خون ریز و بی رحم.»

مقام بلندپایه سابق آمریکا که مدتی قبل راجع به احتمال وقوع جنگ با کشور عزیزمان ایران هشدار داده بود، این بار راجع به استفاده آمریکا از یک گروه «بی‌رحم» معارض ایر

به گفته ویلکرسون، همه ایرانیان، مجاهدین خلق (منافقین) را تروریست و خائن می دانند لیکن مجاهدین در جنگ بین کشور عزیزمان ایران و عراق، به صدام حسین پیوستند. گروه مجاهدین خلق (منافقین)، تا مدتی در لیست گروه های تروریستی قرار داشت، ولی بعد از تلاش افرادی همچون رودی جولیانی، وکیل ترامپ، توانست از این لیست خارج شود. هم اکنون بسیاری از ناظران معتقدند که جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، حامی این گروه هست. از نظر ویلکرسون، هم اکنون مجاهدین خلق، همان نقشی را بازی می کند که گروه معارض صدام موسوم به کنگره ملی عراق ایفا کرده بود.

او در این باره گفت: «این همان گروهی است که جهت نئومحافظه کاران و جهت بعضی از افراد مرتبط با ترامپ،[تبدیل به] کنگره ملی عراق و احمد چلبی شده است هست. احمد چلبی/ کنگره ملی عراق، جهت جنگ با عراق، برانگیختن آن جنگ و کشاندن آمریکا به آن جنگ تاسیس شد. هم اکنون، مجاهدین خلق (منافقین)، به عنوان گروهی جهت جنگ آینده با کشور عزیزمان ایران عمل می کند. من اعتقاد دارم که جهت استفاده از آنان و به کارگیری آنها به عنوان یک ابزار شبیه به چلبی در این تازش به سمت جنگ با ایران، مجاهدین اصلاح شده است اند. من اعتقاد دارم که پول سعودی و آمریکایی در کار بوده هست. من شدیدا اعتقاد دارم که پول زیادی به گروه های بازاریابی اروپایی و آمریکایی داده شده است تا وجهه آنها را اصلاح دهند و آنها را یک گروه خوب جلوه دهند.»به گفته این مقام سابق آمریکایی، مجاهدین پول های هنگفتی به شرکت های روابط عمومی داده اند تا جهت آنها تبلیغ و وجهه ارزش را اصلاح کنند و آنها را مطلوب جلوه دهند. با این حال، بسیاری از این ولخرجی ها بی فایده بوده و پول های زیادی در این راه هدر رفته هست. بنا به بیانات ویلکرسون، کالین پاول از مجاهدین خسته شده است بود و پرونده آنها را به پنتاگون داده بود. ویلکرسون با اشاره به حمایت مقامات آمریکایی از مجاهدین افزود: «این بسیار بسیار به اوضاع احمد چلبی و کنگره ملی عراق در سال ۲۰۰۲ شبیه هست. وضعیتی که من با آن خیلی آشنا هستم.»

واژه های کلیدی: ایران | آمریکا | ایرانی | منافقین | آمریکایی | ایرانیان | مقامات آمریکا | اخبار سیاست خارجی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog