chicaner آفتاب زنجان اوقات شرعی اوقات شرعی

chicaner: آفتاب زنجان اوقات شرعی اوقات شرعی اذان صبح افق زنجان اذان ظهر

گت بلاگز کرمان شبی در کنار کارگاه ساخت گنبد حرم امام حسین (ع)

برای افطاری جمعی از دوستان فرهنگی و خبرنگار دعوت شده است اند، مکان هم جایی که د‌ل‌های زیادی جهت علاقه بازی با نام او صف کشیده اند.

شبی در کنار کارگاه ساخت گنبد حرم امام حسین (ع)

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از کرمان ؛ کارگاه ساخت گنبد حرم امام حسین (ع) در یکی از خیابان های شهرکرمان، سفره افطاری راحت ولی پر از مهر ومهربانی به همراه قرائت زیارت عاشورای حسین برپاست.
زیارتی از جنس طلبیدن و درخواست و اجابت. همه دلها پرکشیده اند به سوی گنبد و بارگاهی که اکنون زیارتگاه فرشتگان در کرب و بلا است.

عبارات مهم : کربلا

بعد از مراسم زیارت عاشورا به وسیله میزبان فرهنگی مان که از باسابقه های عرصه خبر و خادم اهل بیت (ع) است به سالنی جهت آشنایی با نحوه کار درکارگاه ساخت گنبد حرم امام حسین بن علی (ع)هدایت می شویم.
معاون فرهنگی ستاد بازسازی عتبات عالیات استان میزبان ماست وی در خصوص ساخت وترفیع گنبد و نحوه خشت چینی روی گنبد ونیز کمک های مردمی که تاکنون به وسیله کرمانی ها جهت این امر تخصیص داده شده است یافته می گوید.
محمدبیدشکی ضمن نمایش ویدئو هایی از روند ساخت بخش های متفاوت تشکیل دهنده گنبد می گوید: کارگاه گنبد امام حسین در کرمان از مدتها قبل ساخت گنبد وجانمایی خشت های طلا را با روشی کاملا تازه ومنطبق با بروزترین تکنولوژی های سازه ای دنیا مستقر شده است است.
خادمان امام غریب از مدتها قبل در کارگاه های جوش وساخت اسکلت مهم گنبد و اینک در بخش نمره گذاری خشت های طلا که قرار است به روشی کاملا تازه وروی گنبد مطهر پیچ مهره شوند ،مشغول کارهستند.
در کنار آن با کمک دو برادر شیرازی تحصیل کرده معماری نیز کار لاغر سازی ستون های اطراف ضریح امام حسین(ع) نیز به وسیله ستاد عتبات عالیات کرمان در حال انجام است.
به گفته بیدشکی، با لاغر سازی هر یک از ستون ها بیش از دو متر به فضای اطراف ضریح افزوده شده است وشرایط را جهت حضور زیاد زوار قبر حسین (ع) تسهیل می کند.
دراین لاغر سازی که بسیار وقت بر وکاری سخت و ظریف است هرماهه تعداد زیادی از کارکنان بخش های متفاوت فنی وساختمانی وکارگران راحت از کرمان در کربلا مشغول کار هستند و با این روش لاغر سازی ضمن زیاد کردن فضای موجود ستونها مقاوم نیز می شوند.
کارگران در فیلم نمایش داده شده است هیچ کدام در حین کار در زیر بنای حرم وسایر کارگاههای کار کفش به پا ندارند وبه راحتی در میان مصالح وسایرچیزهایی که روی زمین ممکن است پای انسان را آزار بدهد رفت وآمد می کنند.
معاون فرهنگی ستادعتبات عالیات استان، از جمع شدن کارگاه ساخت گنبد حرم امام حسین(ع) وآماده شدن آن جهت بارگیری به سمت کربلا تا یک سال آینده خبرمی دهد.
قرار است همچنین گنبد تازه حرم سیدالشهدا (ع) ترفیع شود و بلند تر از گنبد سابق قرار بگیرد تا ازفضای دورتر ونزدیک تر دیده شود.
وی همچنین به دیگر پروژه های این ستاد در عتبات عالیات اشاره می کند که مشمول بر حضور در کاظمین ونیز تعمیر مجدد بخش هایی از حرمین عسکریین است.
خشت های طلایی هرکدام با کد مخصوص مشخص شده است وبعد از بارگیری به کربلا به آسانی در جای خود روی گنبد با یک صفحه بتونی راه اندازی وپیچ ومهره می شوند، گنبد ساخته شده است در برابر توپ و انواع گلوله محکم بوده ومقاومتی بسیار اوج دارد.
تصاویری از کمک های جمع آوری شده است به وسیله مردم که اغلب طلاهای خانمانه وسکه وپول نقد است نشان از ارادت این مردم به سید وسالار شهیدان دارد و جالب اینکه هیچ تبلیغی در سطح شهر جهت جمع آوری کمک جهت ساخت گنبد نمی شود وخیرین متفاوت از کرمان وسایر نقاط کشور به شکل نقل شفاهی از وجود این کارگاه متبرک ومعنوی باخبر شده است وبه ساخت آن کمک می کنند.
هرخشت طلا جهت گنبد حرم امام حسین 2میلیون و150هزارتومان قیمت دارد و تاکنون مردم زیادی با هزینه مالی به نام خود وخانواده هایشان خشت طلا خریده اند تا روی گنبد زیبای حسین(ع) متبرک شود.
خادمان حسینی درتدارک روزهای انتهای پروژه ساخت گنبد در کرمان هستند ودر تمام مراسم های مذهبی نیز محل کارگاه میعادگاه عاشقان حسینی است.
شب است و کارگاه ساخت گنبد تعطیل است خبرنگاران و دوستان فرهنگی از نزدیک به مکان کارگاه با حسرت به گنبد نیمه کاره نگاه می کنند که تا چندی دیگر به کربلا وزیارتگاه عاشقان حسین می رود تا فوج فوج فرشتگان رحمت الهی را هر شب در گردش طواف گونه به گرد نور حسین نظاره گر باشد.
از کارگاه محل ساخت گنبد امام غریب که بیرون می آییم شهر با تمام درخشندگی دنیایی اش پیش چشمان مان تاریک جلوه می کند پیش خود فکر می کنم هیچ نوری روشن تر ودرخشان تر از نور اهل بیت نیست وچه زیباست خدمت به درخشش زیاد نوربلند آوازه این خاندان.
مرضیه السادات حسینی راد
انتهای پیام/س

واژه های کلیدی: کربلا | کرمان | کارگاه ساخت ضریح | کرمان | کربلای معلی |

شبی در کنار کارگاه ساخت گنبد حرم امام حسین (ع)

شبی در کنار کارگاه ساخت گنبد حرم امام حسین (ع)

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog